Про нацистку програму з евтаназії - у фільмі "Туман у серпні"

  • 8 years ago
Фільм “Туман у серпні” розповідає справжню історію Ернста Льосси та Нацистської програми з евтаназії. Молодий хлопець був убитий нацистами чотирнадцятирічним у психіатричній лікарні. Він належав до етнічної групи єнішів, яку нацисти вважали циганами, і так само переслідували. Валентін Фальтгаузер був нацистським психіатром і вирішував кого з пацієнтів убивати.

“Для мене, як актора, важливо зобразити логіку та точку зору мого героя. Тому ви не бачите на моєму обличчі диявольської усмішки. Цей чоловік, Фальтгаузер, якого я зіграв, він встає зранку і дивиться у дзеркало і вважає, що робить справді важливу роботу для німецьких людей. Він вірить у його місію і переконаний, що робить щось важливе. Це і вражає у цій ролі: сьогодні ми називаємо це убивством, а він думав, що не робить нічого поганого,” – говорить Себастіан Кох, який грає психіатра.

Фальгаузера вважають відповідальним за 1200-1600 смертей, зокрема 210 дітей. Режисер картини говорить, що вибір виконавця ролі молодого Ернста Льосси був ключовою умовою для успіху фільму.

“Ми здійснили величезну роботу з кастингу. Однак без сумніву було зрозуміло зразу, що Іво – один з найкращих кандидатів. Ми багато імпровізували і пробували, пробували, тому що хотіли бути на 100% переконані, що обрали правильну людину на цю роль. І ми таки переконалися – Іво – був найкращим.”

14-ріному Іво Пітцкеру вже знайомий перший кінематографічний успіх, він отримав схвальні відгуки критиків на роль у фільмі Едварда Бергера “Джек”, де зіграв 10-річного хлопчика, якого покинула матір. До нової ролі він багато готувався:

“Я був дуже зацікавлений зіграти цю роль, прочитав багато книжок, також з історії, і так, звичайно я знав, що таке евтаназія, коли грав цю роль,” – говорить молодий актор.

Аби убити пацієнтів їм підливали отруту у малиновий сік. Ще одним способом, який винайшов Фальтгаузер, було годування пацієнтів лише овочевим супом, який готували так довго, що у ньому не залишалося жодних поживних властивостей. Нацистську програму з евтаназії офіційно зупинили у 1941 році, але вона і далі децентралізовано працювала у різних психічних лікарнях і забрала життя близько 300 тисяч людей по всій Європі.

Я переконаний, що лікар Фальтгаузер ніколи не вважав себе злочинцем. Він вважав себе кимось на кшталт авангардиста медицини, який працював задля місії, у яку вірив. Він вірив у створення їжі без поживних властивостей, щоб пацієнт думав, що їсть. Якщо помираєш від недоїдання, коли насправді їв, в очах лікаря Фальтхаузера це – більш гуманна смерть. Він пишався своїми винаходами і його за них хвалили нацисти. Після офіційного закриття програми у 1941 році, він міг вирішувати сам, хто має померти, а хто ні, і думав, що убиває у гуманний спосіб із німецькою ефективністю. Це страхітливо,” – каже Кох.

Ернст Льосса помирає, тому що зрозумів як працює система. Його убили у серпні 1944 року смертельною ін‘єкцією. Лікаря Валентіна Фальтгаузера після завершення війни засудили до 3 років в‘язниці, куди він так і не потрап