Ємен: забута війна

  • 8 years ago
Забута політична криза в Ємені не вщухає. Щонайменше 10 людей, серед яких 6 дітей, загинуло під час нещодавнього нападу на ринок в місті Таїз, що на південному заході країни. Ракети запустили повстанці з плем‘я хуситів, котрі взяли місто в облогу. Ринок в центрі міста підконтрольний місцевим силам спротиву, котрі лояльні до президента Ємену Адб-Раббу Мансура Хаді.

Останній наразі переховується в Саудівській Аравії, що відкрило двері до конфлікту і для Ер-Ріяда.

З березня 2015 року жертвами громадянської війни в Ємені стали 6 тисяч мирних жителів.

Як і в інших країнах, тут все теж почалося з Арабської весни.

У 1978 році Алі Абдалла Салех стає президентом Північного Ємену, а у 1990 році після об‘єднання Єменської Арабської Республіки та Народно-демократичної республіки Ємен – президентом об‘єднаного Ємену.

У 2011 році в розпал Арабської весни він зрікається влади в обмін на політичний та юридичний імунітет.

У 2012 році на виборах перемогу отримав Адб-Раббу Мансур Хаді, його легітимність визнали по всьому світі.

Але хусити спокійно правити йому не дали, та після серії невдалих діалогів з урядом, повстанці захопили більшу територію країни разом зі столицею Саною. Тоді ж президент покинув країну.

На сцену повертається Салех. Відтепер хусити – його союзники. Колишній шиїтський президент та повстанці грають в одні ворота, а тим часом Рада Безпеки ООН підтверджує легітимність сунітського президента Хаді, котрий переховується в Саудівській Аравії.

Настав час і для Ер-Ріяда та країн Перської затоки приєднатися до внутрішнього конфлікту в Ємені для “захисту регіону від агресії хуситів”.

У березні минулого року міжнародна коаліція, до якої також увійшли ОАЕ, Кувейт, Бахрейн, Катар, Йордания, Марокко, Єгипет, Судан та Пакистан, почала повітряну операцію “Буря рішучості” та вдарила по Сані. Під обстріл потрапили об‘єкти та табори хуситів, а також міжнародний аеропорт та житлові квартали.

Навіть до війни Ємен був однією з найбідніших арабських країн. 90% харчів, палива та медикаментів надходила з-за кордону. А через конфлікт населення відчуло нестачу у всьому.

Стівен О‘Браєн, заступник генсека ООН з гуманітарних питань, координатор надзвичайної допомоги:

“Нам вдалося уникнути того, що підпадало б під описання масового голоду. Але ситуація вкрай погана. Нам потрібна допомога влади на всіх рівнях, чи то в Сані, чи в Ходейді, чи будь-де. Ким би вони не були, люди в уряді повинні надати нам допомогу не накладати на нас адміністративні обмеження.”

За даними ООН, доставка харчів в країну відбувається з перебоями. Більше 20 мільйонів єменців потребують невідкладної гуманітарної допомоги, 3 мільйони людей недоїдають, з них – півтора мільйони – діти.

Recommended