Лівійська національна армія взяла під контроль усі порти "нафтового півмісяця" Лівії
  • 8 years ago
Військові Лівійської національної армії під командуванням бунтівного генерала Халіфи Хафтара атакували найбільші в країні нафтові термінали, котрі контролювалися визнаним Заходом перехідним урядом Лівії.

Worrying reports of heavy clashes around the oil crescent in #Libya. #Eid should be a time of peace and reconciliation not fresh conflict.— Peter Millett (@PeterMillett1) September 11, 2016

Один з найбільш впливових військових лідерів країни, який раніше служив в армії Муаммара Каддафі, Хафтар об‘єднав в одній так званій Лівійській національній армії повстанців та залишки колишніх збройних сил країни. Він лояльний до тимчасового уряду, котрий контролює східні райони країни з Тобрука, та не визнає уряд національної єдності в Тріполі.

Останній під керівництвом прем‘єр-міністра Фаєза ас-Сарража підтримує міжнародна спільнота. Він контролює основні аеропорти країни, національний банк та державну нафтовидобувну компанію. Але поміж тим, країну на півночі контролює ІДІЛ, а на заході – радикальні туареги-ісламісти, що пов‘язані з “Аль-Каїдою”.

Як і за часи повстання проти Муаммара Каддафі, результат протистояння в Лівії багато в чому залежить від того, в чиїх руках опиниться контроль над лівійською нафтою. Раніше країна забезпечувала 2% від світового обсягу видобування нафти.

До 2015 року її доля знизилася до піввідсотка. Більш як 70% сировини добувають на сході країни, де офіційний уряд, сформований в березні цього року, не користується популярністю.

Надії на припинення громадянської війни в Лівії почали зароджуватися ще в грудні минулого року, коли сторони підписали “Декларацію принципів”, котру, втім, так і не ратифікували в Тобруці.

Для контролю над країною ключове значення має те, хто контролює два головні нафтопереробні термінали в Завії та Рас-Лануфі. Зараз ці об‘єкти взяла до рук армія Хафтара.

Полковнику Каддафі вдавалося утримувати внутрішню стабільність мозаїчної країни ціною жорсткої диктатури. Наразі стабільність залишатиметься під питанням, допоки два уряди воюють радше між собою, аніж з ісламськими екстремістами.
Recommended