ФРС США: кількісне пом'якшення - якісне зростання

  • 10 years ago
Федеральна Резервна Система США зупинила друкарський верстат, урізавши останні 15 млрд дол. щомісячного викупу бондів.

Цим рішенням закінчилося дводенне засідання Комітету з відкритих ринків.

Третій раунд кількісного пом‘якшення – масштабна програма стимулювання, запущена ще попереднім очільником американського центробанку.

У вересні 2012 р. року Бен Бернанке оголосив про її запуск. А в грудні – про збільшення обсягів викупу. Відтак цілий рік, з кінця 2012 р. і до кінця 2013 р., ФРС вливала в економіку по 85 млрд дол. щомісяця.

Потім програму почали урізати. Аби не спричинити землетрусу на ринках, це робили поступово: по 10 млрд.

Джанет Єллен повторювала: головне, аби ринок праці одужав. ФРС мріяла про безробіття у 6,5%, а воно впало нижче 6%.

Економіка теж зростає. Останні дані перевершили очікування ринку.

Але про всяк випадок ФРС обіцяє ще деякий час не підвищувати ставки.

Про те, чи ефективною була остання програма стимулювання американського центробанку Олександра Вакуліна поговорила з кореспондентом євроньюз у Вашингтоні Штефаном Ґробе:

Олександра Вакуліна, євроньюз:
“З 2008 року ФРС запустила три раунди програми викупу активів. Перші два мали стабілізувати фінансову систему, а останній – пришвидшити відновлення. Наскільки ефективним був цей третій раунд?”

Штефан Ґробе, євроньюз:
“ФРС точно сказала б, що він був ефективним, що безробіття опустилося з понад 8% до менш, ніж 6%, що економіка зростає, хоча і не стрімко, працевлаштування покращилося, а відсоткові ставки в довгостроковій перспективі знизилися.

Але противники поміж політиків та науковців, та й в лавах ФРС, скажуть, що третій раунд тільки погіршив вже існуючу нерівність в Америці, що новостворені робочі місця не є високооплачуваними, зарплати не збільшуються, а економіка загалом зростає дуже нестабільно. Вони вважають, що середній клас знову постраждав, а інвестори – знову розбагатіли.”

Олександра Вакуліна, євроньюз:
“Майже 6 років центробанк вливав гроші в американську економіку. Тепер, коли це скінчилося, чи достатньо сильною є економіка, аби прожити без стимулювання, і чи зможе вона зростати своїми силами?”

Штефан Ґробе, євроньюз:
“Питання на мільйон доларів.
Не забуваймо, цей третій раунд роздув баланс ФРС до безпрецедентного рівня. Задля викупу бондів, центробанк надрукував понад 3 трильйони доларів.

Ці гроші можуть розпалити надмірну інфляцію, коли зростання нарешті набере обертів. Це так само може призвести до утворення бульбашок, які своєю чергою, можуть спричинити нестабільність, якщо не нову кризу.

До того ж завжди є ризик виникнення зворотнього спалаху, його може спровокувати будь-що.”

Олександра Вакуліна, євроньюз:
“За всіма рішеннями ФРС завжди пильно стежать з-поза меж США. Але цього разу увага взагалі величезна. Як це може вплинути на Європу та динамічні ринки?”

Штефан Ґробе, євроньюз:
“Якщо економіка США зросте, це дасть величезний імпульс Європі та динамічним ринкам. Але є й інші важливі чинники: що буде з доларом, з ціною на нафту, і нарешті, що станеться власне в єврозоні.”

Recommended