2 ay önce

BMW'nin renk değiştiren aracı görücüye çıktı

ORHAN SANDIKCI
Las Vegas Ces fuarında tanıtılan BMW'nin yeni renk değiştiren arabası.
Dün başlayan CES 2022 fuarında markalar ürünlerini tek tek tanıtmaya başladı. BMW'nin bir düğmeye dokunarak istediğiniz zaman renk değiştiren devrim niteliğinde bir aracı ortaya çıktı.

BMW'DEN DEVRİM NİTELİĞİNDE ARAÇ

Alman otomobil devi BMW, CES 2022 fuar alanında dikkat çeken bir teknoloji gösteriminde bulundu. BMW'nin renk değiştirebilen otomobili Las Vegas'daki fuarda tanıtıldı.
Renk değiştiren araba dönemi başladı
Las Vegas Ces fuarında tanıtılan BMW'nin yeni renk değiştiren arabası.
Geleceğin arabası olarak lanse edilen "bukalemun model" sayesinde araç sahipleri arabalarının rengini istedikleri şekilde değiştirebilecek.

BMW iX Flow olarak adlandırılan konsept otomobil şimdilik beyaz ve siyah renklerde desen ve renk değişikliklerini yapabiliyor. Bununla birlikte kısa sürede renk kataloğunun hızla büyümesi bekleniyor.

Renkler nasıl değişiyor?
Adeta bir bukalemun gibi renk değiştiren araçta BMW elektronik kitaplardaki mürekkep teknolojisini geliştiren E Ink ile işbirliği yaptı.

E Ink'in geliştirdiği elektroforetik renklendirme aracın istenilen rengi almasını sağlıyor.
BMW'nin IX Flow modelinin yüzeyinde saç teli çapında milyonlarca mikro kapsül bulunuyor. Bu mikro kapsüllerin her birinde negatif şarj edilmiş beyaz pigmentler ve pozitif şarj edilmiş siyah pigmentler bulunuyor.

Aracın üzerini saran bu mürekkep bütününün elektrik sinyalleri tarafından uyarılması sonucu elektroforetik teknolojisi aracın yüzeyine farklı renk pigmentleri taşıyor.

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat