Έσπερος Λαμίας-ΓΑΣ Άμφισσας 98-50

• 2 years ago
Σε φιλική αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (7/9) ο Έσπερος Λαμίας νίκησε στο Χαλκιοπούλειο το ΓΑΣ Άμφισσας με 98-50.
Ήταν το 2ο τεστ για το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη, μετά από αυτό με τον ΑΟ Μυκόνου στο Καρπενήσι, ενώ για την ομάδα της Φωκίδας ήταν το πρώτο φιλικό.
Καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι το Αγαπητού Γίδα προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 23-27. Ο Έσπερος πάτησε γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο +19, 53-34. Με τη λήξη της 3ης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 76-46, για να φτάσουμε στο τελικό 98-50.
Ο Έσπερος συνεχίζει την προετοιμασία του ενόψει της νέας σεζόν, όπου θα έχει υψηλούς στόχους στη Β’ Εθνική.
Ο νεοφώτιστος στη Γ’ Εθνική ΓΑΣ Άμφισσας θέλει να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο που θα μπορεί να σταθεί στην κατηγορία.
Στο φιλικό αγωνίστηκε και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Έσπερου Λαμίας, ο πολύπειρος γκαρντ Γιάννης Κυριακόπουλος.