ERC 2021: Rally Islas Canarias Leg 2
  • 2 years ago
Στα Κανάρια Νησιά της Ισπανίας έπεσε η αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ράλλυ. Ο αγώνας αποτέλεσε τον 8ο γύρο του θεσμού και με τον Νορβηγό Αντρέας Μίκελσεν να έχει κατακτήσει τον τίτλο, το ενδιαφέρον ήταν στραμμένο στην μάχη για την 2η θέση της βαθμολογίας αλλά και στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Νικητής του ράλλυ Καναρίων Νήσων ήταν ο Αλεξέι Λούκιανουκ. Ο Ρώσος με Citroën C3 Rally2 έκανε τον ταχύτερο χρόνο στις 16 από τις 17 ειδικές του αγώνα. Έτσι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια χρονιά η οποία δεν ήταν και τόσο καλή γι’ αυτόν, καθώς έμεινε αρκετά πίσω στην βαθμολογία.

Στην 2η θέση, 52.3 δευτερόλεπτα πίσω τερμάτισε ο Εφρέν Γιαρένα ο οποίος κατάφερε να ολοκληρώσει την χρονιά στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Ισπανός οδηγός με Škoda Fabia Rally2 Evo έδωσε μεγάλη μάχη με τον Μάρσζικ μέχρι την τελευταία ειδική και ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από την επίδοσή του αυτή.

Τελικά ο Μίκο Μάρσζικ ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 3η θέση με διαφορά 7.2 δευτερολέπτων από τον Γιαρένα. Έτσι ο Πολωνός με Škoda Fabia Rally2 Evo έπεσε και στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος τελειώνοντας με 2 βαθμούς λιγότερους από τον Ισπανό.

Πρωταθλητής στην κατηγορία ERC2 ήταν Χαβιέ Πάρντο. Ο Ισπανός με Suzuki Swift R4lly S τερμάτισε στην πρώτη θέση της κατηγορίας του στα Κανάρια Νήσιά και ήταν απόλυτα ικανοποιημένος για την εξαιρετική σεζόν που είχε.
Ο Ζαν Μπαπτίστ Φραντσεσκί κατέκτησε τον τίτλο στις κατηγορίες ERC3 και ERC3 Junior. O Γάλλος με Renault Clio Rally4 πήρε τους βαθμούς που χρειαζόταν στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς και ευχαρίστησε την ομάδα του για την επιτυχία αυτή.