Sabun Nasıl Yapılır? Evde doğal kokulu sabun nasıl yapılır?

  • 4 yıl önce
Sabun Nasıl Yapılır? Evde doğal kokulu sabun nasıl yapılır?

Günümüzde doğal içeriklere sahip, güvenebileceğimiz ürünleri bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Yiyeceklerin büyük bir kısmını evde hazırlayabiliyoruz ancak temizlik malzemelerinin de bir kısmını evde hazırlamak gerekebiliyor. Temizliğin temel maddelerinden biri olan sabunu evde yapmak mümkün. Doğal sabun yapımı malzemeleri ve evde sabun yapma yollarını araştırarak kendi doğal sabununuzu yapabilirsiniz.

Sabun Yapımı Malzemeleri

Kokulu sabunlar için esans (lavanta, gül vb. yağlar)
Silikon sabun kapları
Blender
Gözlerinizi korumak için gözlük
Eldiven
Tahta kaşık
Kostik soda veya temiz kül

Kalıp Sabun Yapımı
Evinizde bitkisel sabun yapmanız düşündüğünüz kadar zor değil. Organik sabun için verdiğimiz sabun tarifini baz almanız yeterli olacak.

Katı sabun yapımı için kostik soda veya temiz kül kullanmanız gerekecek. Eğer kostik soda kullanacaksanız odanın iyice havalandırıldığından emin olmanız gerekiyor. Kostik sodayı kullanmaya başlamadan önce gözlüğünüzü ve eldiveninizi takmalısınız. Cam kasenin içine 15 gr kostik soda koyduktan sonra yaklaşık 40 ml kadar su ekleyin ve iyice karıştırın. Kostik soda tehlikeli bir madde olduğu için cildinizle temas etmemesine ve etrafa sıçramamasına özen gösterin. Malzemeler iyice karıştıktan sonra soğumaya bırakın.

Temiz bir tencereye 120 ml kadar zeytinyağı ekleyip ocakta ısıtın. Isınan zeytinyağının içine kostik sodalı karışımı ekleyip blender yardımıyla karıştırın. Karışım jel kıvamına ulaşması gerekiyor. Bu aşamaya geldikten sonra silikon sabun kabına istediğiniz esansı ekleyin ve blender ile jel haline getirdiğiniz karışım ile silikon kabı doldurun. Sabun için lavanta esansı kullanacaksanız üstüne lavanta yaprakları ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde gül esansı ve yaprağını da birlikte kullanabilirsiniz. Silikon sabun kabını bir gün boyunca hiç kıpırdatmadan bekletin. 24 saatin sonunda sabunu kalıptan çıkarın ve nemsiz bir ortamda en az bir ay daha bekletin. Bu işlemlerin sonunda sabunu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz rengi tutturduğunuzda içine isterseniz sabun esansı veya kokusu hoşunuza giden yağlardan da ekleyip farklı kokular elde edebilir daha sonra bir diğer işleme geçebilirsiniz.

Tercih ettiğiniz silikon kabına özenli bir şekilde sabun bazını dökmeye başlayın.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey sabunun dökülürken etrafa taşmaması ve baloncuk olmadan yapılması.

Bu işlemi bitirdiğinizde silikon kaplarını dondurmak için bekleyin.

Bu dondurma işlemi kabın büyüklüğüne göre değişebilir ancak en az 7 en çok 15 dakika içinde donma işlemi son buluyor.

Donduktan sonra silikon kaplarından sabunları tek tek çıkarın. Daha sonra küçük keseciklerin içine yerleştirin.

Mis gibi kokan rengarenk sabunları dilerseniz dekor dilerseniz hediye olarak kullanın.

Önerilen