Ατρόμητος 0-1 Άρης - Πλήρη Στιγμιότυπα 13.02.2020 [HD]

• 4 years ago

Ο Άρης είναι στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας με εξαιρετικό γκολ του Ντάνιελ Λάρσον μετά από εντυπωσιακή ασίστ του MVP Μπρούνο Γκάμα. Οι «κίτρινοι» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στον Ατρόμητο, γεγονός που παραδέχθηκε στις δηλώσεις του ιπποτικά και ο Σάββας Παντελίδης.

Στο Περιστέρι όλα ξεκαθάρισαν νωρίς καθώς το γκολ του Ντάνι Λάρσον στο 15ο λεπτό έδωσε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Στη συνέχεια ο Άρης διαχειρίστηκε με άνεση το 0-1 απέναντι στον Ατρόμητο και είχε και τις κλασσικές ευκαιρίες μέχρι και τις καθυστερήσεις να διευρύνει το τελικό σκορ.

Η παρουσία του Μπράουν Ιντέγε στο αρχικό σχήμα του Άρη αποτέλεσε έκπληξη δεδομένου του ότι ο Νιγηριανός ήταν εκτός αποστολής των «κίτρινων». Άλλες διαφοροποιήσεις δεν υπήρξαν από τον Μίκαελ Ένινγκ με εξαίρεση την ξεκάθαρη εντολή στον Μπρούνο Γκάμα να συγκλίνει από την αριστερή πλευρά στον άξονα αναλαμβάνοντας ρόλο play maker για τους «κίτρινους».

Στο 82’ ο Μπράουν Ιντέγε είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Γιάννη Φετφατζίδη, αλλά ο Νιγηριανός δεν κατάφερε να σκοράρει. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών, ο Μίκαελ Ένινγκ ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την άμυνά του αποσύροντας τον Φετφατζίδη και ρίχνοντας τον στόπερ Ούγκο Σόουζα. Στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα ο Μέγερι με εντυπωσιακή απόκρουση απέτρεψε το 0-2 έπειτα από σουτ του Ούγκο Σόουζα.