Άρης 3-1 ΟΦΗ - Πλήρη Στιγμιότυπα 31.03.2019

0-1 Ρικάρντο Βαζ
1-1 Λίντσεϊ Ρόουζ
2-1 Χαβιέ Ματίγια
3-1 Νίκο Μαρτίνες

Ο Άρης πέτυχε τρία εντυπωσιακά γκολ στα τελευταία 15 λεπτά κι έκανε την απόλυτη ανατροπή, σε μία νίκη που τον ανεβάζει στην 4η θέση καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Λίντσεϊ Ροζ, Χαβιέ Ματίγια και Νίκο Μαρτίνες σκόραραν για τους «κίτρινους» και ανέτρεψαν το 0-1, που έκανε ο ΟΦΗ με το γκολ του Βαζ.

Ο Άρης είχε αναρίθμητες ευκαιρίες (19-5) στο 75ο λεπτό και δικαιούνταν το αποτελεσμα. Ο ΟΦΗ όμως εκμεταλλεύτηκε μία αμυντική αδράνεια και προηγήθηκε (0-1) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ήταν «πλουσιότατο» σε φάσεις και άφησε με πολλά παράπονα τον Άρη για τα σφυρίγματα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Ο Άρης είχε την ευκαιρία να αποκτήσει προβάδισμα στην πρώτη φάση του αγώνα αλλά ο κ. Σέζος δεν είδε παράβαση ούτε στο φάουλ στον Γκαρσία αλλά ούτε και στην πτώση Γιουνές μετά από μαρκάρισμα από τον Μιχόγεβιτς. Η πρώτη καλή φάση για τον Άρη ήταν αυτή του 7ου λεπτού με το σουτ του Φετφατζίδη από πλάγια θέση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νάστος είδε την κίνηση στον χώρο του Σασί , ο τελευταίος ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Κουέστα (ο οποίος δεν εκτίμησε σωστά τη φάση) αλλά ο Σέζος εκτίμησε ότι ο επιθετικός του ΟΦΗ δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ και τιμώρησε τον τερματοφύλακα του Άρη με κίτρινη κάρτα.

Στο 43' ο Μιχόγεβιτς χρησιμοποίησε το χέρι του για να σταματήσει την πορεία της μπάλας σε εκτέλεση φάουλ του Γιουνές. Ο Σέζος υπέδειξε το πέναλτι, αυτό εκτέλεσε ο Ματέο Γκαρσία αλλά ο Σωτηρίου έκανε εκπληκτική απόκρουση κρατώντας το «μηδέν» για την ομάδα του. Ο Άρης ζήτησε πέναλτι και μερικά δευτερόλεπτα μετά σε μαρκαρίσματα σε Γκαρσία, Γιουνές και Δεληζήση μετά το κόρνερ του πέναλτι.

Ο Άρης διαμαρτυρήθηκε και πάλι για πέναλτι στον Ντιγκινί στο 48΄αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν καταλόγισε μία ακόμη παράβαση του Ποτουρίδη. Τελικά όμως με δύο απίστευτα γκολ στο 89' και στο 94' από Ματίγια και Μαρτίνες αντίστοιχα, ο Άρης νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ, τρελαίνοντας τον κόσμο του και «πάτησε» την τέταρτη θέση που οδηγεί απευθείας στην Ευρώπη ανεξάρτητα από την έκβαση του τελικού του Κυπέλου!