Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
3 yıl önce

Bakan Pekcan: “Daha Fazla Kadın Girişimciye İhtiyacımız Var”

Türkiye Gazetesi
Türkiye Gazetesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Erkeklerin iş hayatına katılma oranı da yüzde 72 seviyesinde. Ama bununla beraber 130 bin kadın girişimcimiz, 820 bin civarında kendi işini yapan kadın girişimiz var. 953 bin de kadın yöneticimiz var. Kullanılmamış yüzde 15-20'lik bir potansiyelimiz var” dedi.

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Antalya’da ziyaretlerini sürdüren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Serbest Bölge Müdürlüğü ziyaretinin ardından bir otelde, ihracatçı kadın girişimci kadınlarla bir araya geldi. AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Cumhur İttifakı Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Gökçen Özdoğan Enç ve Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca’nın da katıldığı programda konuşan, Bakan Pekcan, tüm kadınların gününü kutladı.
Bu yıl BM’deki Dünya Kadın Günü’nün temasının ‘Eşit düşün, zekice geliştir ve değişim için yenilik yap’ olarak belirlendiğini hatırlatan Bakan Pekcan, BM’de eşitliğinin yolunun inovasyondan geçtiğini söyledi.

“Daha fazla kadın girişimciye ihtiyacımız var”
Kadın girişimciler olarak servis hizmetlerinden teknolojiye yönelmesi gerektiğini ifade eden Bakan Pekcan, bakanlık olarak bu konuda destek olacaklarını söyledi. Dünyada küresel ekonomiye yön veren yenilikçi firmalara bakıldığında, hemen hepsinin genç girişimciler tarafından kurulduğuna dikkat çeken Paksoy, “Bu bir tesadüf değil. Dolayısıyla genç girişimcilerimize ve kadınlarımıza öncelik vermek zorundayız. Daha çok teknoloji ve yenilikçi projeler üretmeliyiz. Ve bu firmalar da genelde mühendis, bilişimci, yazılımcı, grafiker ve tasarımcı olarak genç kızlarımız ve kadınlarımızla çalışıyor. Bunları yönlendirmemiz ve kaynaklarımızı doğru kullanmamız gerekiyor. Hem kadınlara toplumdaki hak ettikleri yeri vermek için hem de Türkiye’nin ihtiyacı için, daha fazla kadın girişimciye ihtiyacımız var” dedi.
“Kullanılmamış yüzde 15-20’lik bir potansiyelimiz var”
Bakan Pekcan, BM'nin verilerine göre, iş hayatındaki kadın ve erkek oranının eşit olması halinde, gelişmekte olan 15 ülkenin kişi başına düşen milli gelirinin yüzde 20 artacağının tespit edildiğine işaret etti.
Türkiye'de kadın girişimci oranının son on senede yüzde 23'lerden 34'lere geldiğine dikkat çeken Pekcan, son 10 yılda ise hızlı bir ivme kazanıldığını ancak yüzde 51,3’lük OECD ortalamasının altında olduğunu söyledi. Pekcan, “Bunu bir şans olarak görüyorum demek ki kullanılmamış yüzde 15-20'lik bir potansiyelimiz var. Erkeklerin iş hayatına katılma oranı da yüzde 72 seviyesinde. Ama bununla beraber 130 bin kadın girişimcimiz, 820 bin civarında kendi işini yapan kadın girişimiz var. 953 bin de kadın yöneticimiz var” diye konuştu.

“Kadın sayısı arttıkça, milli gelir artıyor”
Kadınların karar verici pozisyonlarda çalıştığı şirketlerde, şirketlerin karlılık ve verimliğinin daha yüksek olduğuna işaret eden Pekcan, “Zengin Kuzey Avrupa ülkelerine baktığınız zaman da kadının iş hayatına katılma oranlarının yüzde 60, 70'lere vardığını görüyorsunuz. Yani iş hayatındaki kadın sayısı arttıkça milli gelir oranı da doğru orantılı olarak artıyor. Hatta bazı ülkelerde politikalarda yüzde 35-55 seviyelerinde kadın katılım oranı” dedi.

Müjdesini yineledi
Bakanlık olarak kadın ve genç girişimcilere desteklerinin süreceğini dile getiren Bakan Pekcan, “Kadın ve genç girişimcilerimize ihracat desteklerimizi anlatacağız. İhracat desteklerinden kadın ve genç girişimcilerin ne kadar daha fazla pay alabileceklerini, bunlardan nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgilendireceğiz. Kadınlarımızın başarılı olacağa sektörlere onları yönlendirmeye çalışacağız. Sizlerden gelen her türlü talep ve öneriye açık olup, sizleri yönlendirme doğrultusunda çalışmalar yürüteceğiz. Ayrıca kadın STK ile işbirliği halinde uluslararası pazara açılma ve pazarda rekabet edebilmek için bir URGE projesi başlatmış bulunuyoruz. Bu doğrultunda bakanlığımız olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Dün bir müjde paylaştık tüm kadınlarımızla. Şirketlerin hisselerinin yüzde 51'i kadılarda olan firmalarımıza ihracat finansman desteği sağlayacağız. Bunun için Türk Eximbank 200 milyon dolar ve artı 100 milyon lira kredi ayırmış durumda. Biz hazırız, siz hazır mısınız” ifadelerini kullandı.

#haber #gündem #sondakika

============================

Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi


Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri






Türkiye Gazetesi Haber Akışı

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat