Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
3 yıl önce

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı
Üreme çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan Polikistik Over Sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Merak edilen soruların cevapları haberimizde...

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Adet düzensizliğinin göz ardı edilmeyecek bir sorun olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rukiye Gönüllü, Polikistik Over Sendromunun (PCO) en sık üreme çağındaki kadınlarda görüldüğünü söyledi.

Polikistik over sendromunun diyet, çevresel faktörler, genetik yapı ve hormonlarla ilişkili olduğunu belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rukiye Gönüllü, “Bu sendrom, üreme çağındaki kadınlarda yüzde 20 oranında görülmektedir. Söz konusu oran, 5 kadından birinde bu sendromun olduğunu göstermektedir. Erkeklik hormonunun kadınlık hormonundan daha fazla salgılanması, semptomların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu semptomların hastalarda daha çok adet düzensizliği olarak karşımıza çıktığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Söz konusu hastalarda, erkek tipi tüylenme artışı ve erkek tipi saç dökülmesi veya insülin direncinin sebep olduğu obezite görülebileceğini belirten Gönüllü, “Bazı hastalar ise çocuk sahibi olamama gibi şikâyetlerde bulunuyor. Adet düzensizliği, tüylenme, çocuk sahibi olamamak hastayı psikolojik olarak da etkilemektedir. Üreme çağındaki kadınlar ve gençlerin dikkatli olması gerekmektedir. Metabolik bozukluklar ortadan kalkınca sendromun şiddeti de azalacaktır. Bu bağlamda hastaların düzenli bir yaşam şekillerinin olması çok önemli. Beslenmelerine dikkat ederek, 3 ana ve ara öğüne göre hareket edilmelidir. Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden uzak durmaları da çok önemli. Haftada 2-3 kez muhakkak kuru baklagiller tüketilmeli. Zeytinyağı, fındık, badem ve ceviz tüketmelerinde de fayda var. Et ve balık yemelerinde ise sakınca yok. Tabii, en az 2,5 litre su içilmesine özen gösterilmeli" dedi.

#haber #sondakika #gündem #news #haberler #polikistikover #sendrom #üreme #kadın #sağlık #doğum

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat