Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
3 yıl önce

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye Gazetesi
Türkiye Gazetesi
Polikistik Over Sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Peki toplumdaki her 5 kadından birinde görülebilen bu hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Merak edilen tüm bu soruların cevapları haberimizde...

Adet düzensizliğinin göz ardı edilmeyecek bir sorun olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rukiye Gönüllü, Polikistik Over Sendromunun (PCO) en sık üreme çağındaki kadınlarda görüldüğünü söyledi.

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Polikistik over sendromunun diyet, çevresel faktörler, genetik yapı ve hormonlarla ilişkili olduğunu belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rukiye Gönüllü, “Bu sendrom, üreme çağındaki kadınlarda yüzde 20 oranında görülmektedir. Söz konusu oran, 5 kadından birinde bu sendromun olduğunu göstermektedir. Erkeklik hormonunun kadınlık hormonundan daha fazla salgılanması, semptomların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu semptomların hastalarda daha çok adet düzensizliği olarak karşımıza çıktığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Söz konusu hastalarda, erkek tipi tüylenme artışı ve erkek tipi saç dökülmesi veya insülin direncinin sebep olduğu obezite görülebileceğini belirten Gönüllü, “Bazı hastalar ise çocuk sahibi olamama gibi şikâyetlerde bulunuyor. Adet düzensizliği, tüylenme, çocuk sahibi olamamak hastayı psikolojik olarak da etkilemektedir. Üreme çağındaki kadınlar ve gençlerin dikkatli olması gerekmektedir. Metabolik bozukluklar ortadan kalkınca sendromun şiddeti de azalacaktır. Bu bağlamda hastaların düzenli bir yaşam şekillerinin olması çok önemli. Beslenmelerine dikkat ederek, 3 ana ve ara öğüne göre hareket edilmelidir. Karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden uzak durmaları da çok önemli. Haftada 2-3 kez muhakkak kuru baklagiller tüketilmeli. Zeytinyağı, fındık, badem ve ceviz tüketmelerinde de fayda var. Et ve balık yemelerinde ise sakınca yok. Tabii, en az 2,5 litre su içilmesine özen gösterilmeli" dedi.

#haber #gündem #sondakika #news #haberler

============================

Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi


Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri


Türkiye Gazetesi Haber Akışı

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat