Koliko hrane možemo kupiti u Njemačkoj za 100 Eura

  • 6 years ago
Koliko hrane smo kupili u Njemačkoj za 110 eura, tj. za 87 eura, ili još točnije 80 eura, kada vratimo plastičnu ambalažu koju smo platili 7 eura. U Njemačko se za gotovo svu ambalažu plaća kaucija. Svaka flaša koja ima oznaku za povrat novca, uračunava se prilikom plaćanja na kasi, i bude posebno navedeno u računu. Prilikom sljedeće kupovine, u bilo kojem trgovačkom centru, jednostavno se u za to predviđen automat, koji zbraja ubačene flaše, te po završetku izbacuje potvrdu za povrat novca na kasi ili jednostavno umanjenje računa kod kupovine.

U posljednje vrijeme mnogo vas, zbog velike krize koja se dogodila još, sada već davne, 2009. godine, i koja ustvari za nas nikada nije završila, ozbiljno razmišlja o odlasku u neku zapadnoeuropsku zemlju. Naravno, jedna od najčešće odabranih država je Njemačka. Njemačka je dobila epitet nečeg dobrog, naprednog, bogatog, poželjnog itd.

U Njemačku, tetka iz njemačke, rodbina iz Njemačke, auto iz Njemačke, samo su neke fraze koje su odzvanjale u ušima svih nas. Danas, kada je migracija dosegla svoj vrhunac, pitamo se hoćemo li ubrzo izgubiti svoj identitet, kulturu, tradiciju pa samim time jezik i sve ostalo. Prijeti li izumiranje nas Balkanaca kao naroda. Hrvata, Srba, Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca.... To je pitanje na koje nitko ne zna odgovor. U međuvremenu, moramo se okrenuti realnosti. Mnogi su u Njemačkoj već započeli novi život, dok se drugi tek pripremaju. Za vas koji tek krećete put Njemačke, i za vas koji imate pitanja koja vas muče, u ovom serijalu želim s vama podijeliti svoja iskustva, koja bi vam, nadam se, mogla biti od koristi.

Želite li podržati mene i ovaj kanal, nemojte zaboraviti kliknuti na Subscribe. Vas ne košta ništa, a meni znači puno.

Hvala na posjeti i vidimo se u sljedećem nastavku serijala, Života u Njemačkoj.



Videozapis Heavy Interlude od izvođača Kevin MacLeod licenciran je licencom Creative Commons Attribution (...)
Izvor: -...
Izvođač:

Recommended