Άρης vs ΠΑΣ Γιάννινα - Στιγμιότυπα 18.08.2018 [HD]

• 6 years ago

Ο Πάκο Ερέρα επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 με τον Μπρούνο Γκάμα να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Άρη, ενώ από την άλλη ο Γιάννη Πετράκης επέλεξε σχήμα 4-4-2 και χωρίς τον Πέδρο Κόντε.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς, παίρνοντας την πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 7ο λεπτό μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ματίγια έγινε ο τελικός αποδέκτης αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή.

Στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και στο 18' απείλησαν με τον Ντιγκινί ο οποίος έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βελλίδη να σταματάει με δυσκολία τη μπάλα. Ο Άρης συνέχισε να έχει την πρωτοβουλίας και στα υπόλοιπα λεπτά με τον Γιουνές να απειλεί στο 29’, ενώ στο 42’ ο Άρης έχασε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Γκάμα να μη μπορεί να πετύχει γκολ στο ντεμπούτο του με τα «κιτρινόμαυρα», αφού έστειλε τη μπάλα άουτ από πολύ κοντά. Από την άλλη το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα σουτ του Λουκίνα στο 32ο λεπτό, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα χωρίς πρόβλημα.

Με ένα άλλο, αλλαγμένο πρόσωπο επέστρεψε ο ΠΑΣ στο δεύτερο μέρος, πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας κοντά στο 0-1. Ωστόσο Κριζμάν και Σιόντης βρήκαν μπροστά τους τον Κουέστα, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο. Αντίθετα, η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 58΄ με τον Τζανακάκη να σεντράρει από τα δεξιά και τον Σκόνδρα να διώχνει σωτήρια λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Βελλίδη.

Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα, ενώ στο 78΄ ο Άρης είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκαρσία, που σούταρε έξω από την περιοχή και ο Παπαιωάνου που πέρασε στη θέση του Βελλίδη έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Κάπου εκεί λόγω και της ζέστης, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατέβασαν ταχύτητα, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ.

Άρης (Προπονητής: Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης (79΄Κωνσταντινίδης), Σόουζα, Δεληζήσης, Μπάσα (67΄Ιντζόγλου), Ντιγκινί, Γκαρσία (79΄Κολάσο), Ματίγια, Γιουνές (67΄Ναζλίδης), Βαλεριάνος (79΄Μενέντεθ), Μπρούνο Γκάμα (67΄Παυλίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Προπονητής: Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης (62’ Παπαιωάννου), Τσικάρσκι (62’ Πήλιος), Γιάκος (72’ Μπαπτίστ), Κάστρο (78’ Λιάσος), Σκόνδρας, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Σιόντης (62’ Λίλα), Λουκίνας (46’ Κρισμάν), Ντόλοβατς (46’ Κακούμπε), Ξυδάς (72’ Παπαδόπουλος)