Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
4 yıl önce

Anadolu kültürünü yansıtan kitre bebek kadınlara meslek olacak - BATMAN

beyazgazete
beyazgazete
- Umut Kadın Atölyesi - Kitre bebek yapımı - Kursiyerlerin çalışması - Batman Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Proje Koordinatörü Süreyya Turgut Ayas röportaj - Kurs öğreticisi Rabia Vergili röportaj - Kursiyer Gurbet Önal röportaj - Kursiyer Nurşen Balık röportaj - Yapımı tamamlanan kitre bebekler - Detaylar - İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirme yapılan Batman Belediyesince, Türk kültürünün zenginliğini yansıtan kitre bebeklerin kadınlara gelir olması amacıyla mesleki kurs düzenlendi - Belediye Sosyal İşler Müdürlüğü Proje Koordinatörü Süreyya Turgut Ayas: - "Burada eğitim gören arkadaşlar İŞKUR'dan alacakları girişimcilik belgesi ile KOSGEB'e başvurup, projelerinin kabul edilmesi halinde kendi işini kurabilir" - Kursiyer Gurbet Önal: - "Burada kitre bebek yapımını öğreniyoruz. Bu sayede ev ekonomisine ve çocuklarımın eğitimine destek oluyorum. İleride kendi atölyemi kurmayı hedefliyorum"BATMAN (AA) - SELMAN TÜR - Batman 'da Türk kültürünün zenginliğini yansıtan kitre bebeklerin yaşatılması ve kadınlara meslek olması için görevlendirme yapılan belediye tarafından kurs düzenlendi.
Kaybolmaya yüz tutan el sanatlarından kitre bebek, İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Batman Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan Umut Kadın Atölyesi'nde, Batman lı kadınların elinde yeniden yaşam buluyor. Batman Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle atölyede eğitim alan kadınlar birbirinden farklı onlarca temada bebekler hazırlıyor.Özellikle Anadolu'daki yöresel kıyafetleri günümüze taşıyan kitre bebeklerin, büyük ilgi gören bu kurs sayesinde kadınlara hem gelir hem de iş kapısı olması hedefleniyor. - "Burada eğitim görenler kendi işini kurabilir" Batman Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Proje Koordinatörü Süreyya Turgut Ayas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik açılan kursta hem kitre bebeklerin hem de Türkiye'nin yedi bölgesinin birbirinden farklı kültürlerinin yaşatıldığını söyledi.

Kursa gelen kadınların hem mesleki eğitim gördüğünü hem de İŞKUR'dan maaş aldığını belirten Ayas, kursa belediyenin yer ve malzeme, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün de eğitmen desteği sağladığını aktardı.Ayas, "Burada eğitim gören arkadaşlar İŞKUR'dan alacakları girişimcilik belgesi ile KOSGEB'e başvurup, projelerinin kabul edilmesi halinde kendi işini kurabilir." dedi.
- "Bebeklerimizin fiyatı 100 - 200 lira arasında değişiyor"Kursta öğretici Rabia Vergili, kursa 18 - 45 yaşlarında 15 kişinin katıldığını söyledi.

Kursun kadınlardan büyük ilgi gördüğüne işaret eden Vergili, yok olmaya yüz tutan kitre bebekleri her yöreye uyarladıklarını aktardı.Vergili, Hakkari, Şırnak, Trabzon ve Batman yöresine ait kostümlerle bebekler hazırladıklarını anlatarak "Kursumuz İŞKUR destekli olduğu için kursiyerlerimiz zaten maaşlarını alıyorlar. Onun dışında burada öğrendikleriyle evde bebek yapıp, satarak da ev ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bebeklerimizin fiyatı 100 - 200 lira arasında değişiyor. Bu da ev ekonomisine ciddi katkı sağlamış oluyor." dedi.
- "İleride kendi atölyemi kurmayı hedefliyorum"Kursiyerlerden Nurşen Balık, kursa kitre bebek yapımını öğrenmek ve ayaklarının üzerinde durmak için geldiğini söyledi.

Kursta aldığı eğitimden büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Balık, kursun devam etmesini diledi.3 çocuk annesi Gurbet Önal da "Burada kitre bebek yapımını öğreniyoruz. Bu sayede ev ekonomisine ve çocuklarımın eğitimine destek oluyorum. İleride kendi atölyemi kurmayı hedefliyorum." diye konuştu.


http://beyazgazete.com/video/webtv/yasam-11/anadolu-kulturunu-yansitan-kitre-bebek-kadinlara-meslek-olacak-batman-571832.html

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat