Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
3 yıl önce|284 görüntülenme

Hobi olarak başladığı tavukçuluk ek gelir kapısı oldu - ORDU

beyazgazete
beyazgazete
- Tavukların ev bahçesinde gezmesi - Civciv ile tavuk ve horoz detayları - Cemalettin Durdu'nun hayvanlarla ilgilenmesi - Durdu'nun röportajı - Durdu ailesinin tavuklarla ilgilenmesi - Yumurta ve civciv detaylar - Ordu lu fındık üreticisi Cemalettin Durdu, hem hobi hem de ailesinin ihtiyaçları için başladığı tavuk yetiştiriciliğini geliştirerek, fek gelir kaynağı elde etti - Durdu: - "Şu anda yılda 10 bin civarında civciv üretme potansiyeline ulaştım. 150 - 160 civarında tavuk ve yanında da 30 kadar horoz bulunuyor"ORDU (AA) - Ordu 'da ailesinin ihtiyacını karşılamak için ilgi duyduğu tavuk yetiştiriciliğine başlayan fındık üreticisi Cemalettin Durdu, kurduğu tavuk çiftliği ile ek gelir sağladı.Fatsa ilçesinin Kılıçlıköy Zeytin Mahallesi'nde yaşayan 41 yaşındaki fındık üreticisi Durdu, hem hobi olaması hem de ailesine sağlıklı besin olması için tavuk yetiştirmeye karar verdi.Evlerinin bahçesinde küçük bir alan oluşturan ve aldığı civcivleri burada yetiştiren Durdu, tükettiklerinin dışında artan az sayıda tavuğu pazarda satmaya başladı.
Pazar esnafının tavsiyesi üzerine üretim kapasitesini arttıran Durdu, civciv, tavuk, horoz ve yumurta satışlarıyla fındığın yanında ek gelir sağlamış oldu.Üç çocuk babası Cemalettin Durdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaşayanların büyük bölümü gibi kendisinin de fındık üreticisi olduğunu söyledi.

Durdu, 3 yıl önce hem hobi hem de ailesinin sağlıklı tavuk tüketmesini sağlamak için tavuk yetiştiriciliğine başladığını belirterek, şunları söyledi:"Şu anda yılda 10 bin civarında civciv üretme potansiyeline ulaştım. 150 - 160 civarında tavuk ve yanında da 30 kadar döllemek amacıyla horoz bulunuyor. Bunun yanında tavuk, horoz kesimi yapıyoruz. Bu şekilde kendi bütçemize ek gelir olarak devam ediyoruz. Günlük 80 civarında da yumurta üretimi mevcut."Tamamen organik üretim yaptıklarına işaret eden Durdu, şunları kaydetti:"GDO'lu yemler kullanmıyoruz. Yemi de kendim üretiyorum. Mısır, buğday, arpayı değirmende çekiyorum. Aynı zamanda arazi üzerinde hayvanlar yayılıyor. Bunun dışında da belirli periyotlarda yemleme yapıyorum. Dışarıdan hayvan almıyorum, bunlar tamamen kendi beslediğim ve büyüttüğüm hayvanlar."

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/hobi-olarak-basladigi-tavukculuk-ek-gelir-kapisi-oldu-ordu-509426.html

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat