Ara
Kitaplık
Oturum açın
Tam ekran izle
4 yıl önce

Kadın güreşinde hedef daha fazla şampiyon çıkartmak - TEKİRDAĞ

beyazgazete
beyazgazete
- Güreş Federasyonu Asbaşkanı ve Kadın Milli Takım Sorumlusu Mustafa Çakır'ın konuşması - Güreşçilerden detayKadın güreşinde hedef daha fazla şampiyon çıkartmak - Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı ve Kadın Milli Takım Sorumlusu Çakır:"Dünya şampiyonu çıkartığımız Yasemin Adar var. 23 Yaş Altı'nda Evin Demirhan'ın dünya şampiyonluğu bulunuyor. Gençlerde ve yıldızlarda Avrupa'da madalya alan sporcularımız var" - "Nasıl bazı müesseselerin adına kadın voleybol, kadın basketbol takımlarımız varsa güreş de kendini bu şekilde ispatlarsa, dünyada daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum"TEKİRDAĞ (AA) - MESUT KARADUMAN - Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı ve Kadın Milli Takım Sorumlusu Mustafa Çakır, kadınlarda son yıllarda çok önemli başarılar kazandıklarını belirterek, "Daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum." dedi.
Mustafa Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın güreş takımının 20 yıl önce kurulduğunu ve son 4 yılda çok önemli başarılar elde eden sporcuların yetiştiğini söyledi.

Çakır, kadın güreşinde şu anda altyapıda 44 takım bulunduğunu, takımların minikler, yıldızlar ve gençlerde çok iyi seviyede olduğunu aktararak, "Kadın güreş takımımız 20 yıl önce kuruldu. Son 4 yıla kadar Avrupa'da ve dünya şampiyonlarında önemli dereceler alamıyorduk. Son dört yıldır takımımız yerine oturdu. Bazı çevreler tarafından kadınların güreş yapması yadırganıyor. Vatandaşlar neyin ne olduğunu tam olarak bilmiyor." diye konuştu.
Türkiye'nin güreş branşında Avrupa'da ilk üçte olduğunu vurgulayan Mustafa Çakır, "Dünya spor camiası bir kural koymuş, o yüzden kadın güreş takımımız kuruldu. Kadın sporcu olmadığı takdirde uluslararası müsabakalara katılma şansımız yoktu. Bu yüzden Ahmet Ayık'ın federasyon başkanlığı yaptığı dönemde kadın güreş takımı kuruldu. Türkiye'de bütün branşlarda kadın sporcularımız var. Güreşte olmasını bazı insanlar hazmedemiyor. Dünya şampiyonu çıkartığımız Yasemin Adar var. 23 Yaş Altı'nda Evin Demirhan'ın dünya şampiyonluğu bulunuyor. Gençlerde ve yıldızlarda Avrupa'da madalya alan sporcularımız var." ifadelerini kullandı. - "Daha fazla şampiyonlar çıkaracağımıza inanıyorum"Türkiye'nin uluslararası arenalarda son yıllarda aldığı başarılı sonuçlarla güreşte adını duyurduğunu dile getiren Çakır, şunları kaydetti.
"Osman Aşkın Bak bakanımızın federasyon başkanlığı döneminde, 'yurt dışında güreşte tecrübeli ülkelerle ikili kamplar yapalım' diye öneride bulunmuştum. O zaman dünya güreşinde söz sahibi olan ülkeler selam bile almıyordu. 'Bakarız, ederiz' şeklinde söylemlerde bulunuyordu. Bizleri kendilerine denk görmüyorlardı. Çünkü bize verebilecekleri bir şeyler vardı ama bizden alacakları bir şey yoktu. Şimdi Kanada, İsviçre, Bulgaristan gibi ülkeler bizden medet ummaya başladı.
'Ne olur güreşi bize de öğretin' diye. Nasıl bazı müesseselerin adına kadın voleybol, kadın basketbol takımlarımız varsa güreş de kendini bu şekilde ispatlarsa dünyada daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum."

http://beyazgazete.com/video/webtv/spor-4/kadin-guresinde-hedef-daha-fazla-sampiyon-cikartmak-tekirdag-499029.html

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat