Enis Berberoğlu’nun Avukatı İle Eşi Oya Berberoğlu'ndan Karara İlişkin Açıklama

  • 6 yıl önce
Paylaş, herkes izlesin... Haberi okumak için →

MİT Tırları’nın durdurulmasına ilişkin görüntüleri yayınlaması için Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığı davada, 5 yıl 10 hapse çarptırılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatı ile eşi Oya Berberoğlu açıklamada bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT Tırları’nın durdurulmasına ilişkin görüntüleri yayınlaması için Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığı davanın üçüncü celsesi görüldü.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’inci Ceza Dairesi’nde kapalı olarak görülen duruşmaya, tutuklu sanık Enis berberoğlu, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken avukatları Murat Ergün, Yiğit Acar ve Zeynel Öztürk, eşi Oya Berberoğlu ile kızı Dilara Berberoğlu da salonda hazır bulundu.

3,5 saat süren duruşmanın ardından 2’inci Ceza Dairesi kararını açıkladı. Berberoğlu, 5 yıl 10 hapse çarptırıldı ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Avukat Murat Ergün, “Mahkeme Enis Berberoğlu hakkındaki en kabul edilemez, en çok vicdanları yaralayan savcılık iddialarının tamamını reddetti. Bu bizim için çok önemlidir. Dolayısıyla bu karar tamamen vicdanları rahatlatan adalete uygun olan içimize sinen bir karar olmamakla birlikte kötünün iyisidir diyebiliriz. Olması gereken hiç kuşkusuz Enis Berberoğlu'nun beraat emesiydi. Enis Berberoğlu'nun masumiyeti gün gibi ortaya çıkmıştır, güneşin doğması gibi doğmuştur ama maalesef bölge adliye mahkemesi beraat kararı verememiştir ve doğal olarak tahliye kararı da verememiştir. Tahliye kararı da verilememesinin gerekçeleri arasında başka bir dosyada yargılanıyor olması vardır ki zaten o dosyada zaten tutuksuzdur. Dolayısıyla her şey ortaya çıkmıştır. Enis Berberoğlu üzerine atılı suçları işlememiştir. Üzerine atılı olan iftiralardan özellikle vatana millete karşı casusluk terör örgütü çıkarları doğrultusunda hizmet etmek gibi en rahatsız edici şiddetle reddettiğimiz suçlamalardan aklanmıştır” şeklinde konuştu.

"Üzerimizdeki manevi yük kalkmış oldu"

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, “Buruk bir sevinç oldu ama tamamına en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. Biran önce Enis'in tahliye edilmesini bekliyorum. Enis'e casus, terör örgütüne yardım gibi suçlamalar çöktü, bitti, yoku öyle Bir şey zaten. Ona sevindik en azından üzerimizdeki manevi yük kalkmış oldu. Diğeri hukuki yollardan gelecek. Adalete güvenmeye devam ediyorum. En kısa zamanda tahliye olmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

================================

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi


İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri

İhlas Haber Ajansı hakkında


İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

Önerilen