5 yıl önce

Aykut Kocaman: “Takımın Genel İştahı Beni Çok Memnun Etti”

Türkiye Gazetesi
Türkiye Gazetesi
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 4-2 kazandıkları Kasımpaşa maçının ardından takımın genel iştahının kendisini memnun ettiğini belirtti ve savunma futbolu oynattığı yorumlarına karşı, “Dün savunmacı değildim, bugün hücumcu değilim, dün hücumcu değildim, bugün de savunmacı değilim. Bu futbolda iç içe olan bir durum” ifadelerini kullandı.

Kasımpaşa’yı taraftarı önünde 4-2 mağlup eden Fenerbahçe’de Teknik Direktör Aykut Kocaman, karşılaşmanın ardından soruları yanıtladı. Mücadeleyi değerlendirerek sözlerine başlayan Kocaman, “Tam anlamıyla yön belirleyeceğimiz bir maçtı. Yukarıya doğru 2 sefer yakaladığımız tutunma ve bunu sürdürebilme şansını başaramamıştık. Bu kez maça çıkarken en büyük arzumuz buydu. Ancak karşı takımın da durumunu ve hakkını teslim etmek gerekir. Fiziksel olarak çok iyi durumdaydılar ve uzun süredir aynı ekiple çalışıyorlar. Son haftalarda arka arkaya galibiyetler alarak geldiler. Bu maç bizi çok zorlayacaktı. Bütün olarak bakılınca zorlu görünüyordu. Ancak oyuncularımız maçın başından sonuna kadar bu maçı istediklerini gösterdiler. Bunu ilerleyen haftalara taşıyabileceklerinin de sinyallerini verdiler. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Benim adıma maça damga vuran, taraftarlarımızı burada görmek çok güzeldi. Bütün maç boyunca pozitif enerjiyle takımı itmeye çalışırken görmek çok önemliydi. Bunun yanında sahadan çıkan oyuncunun alkışlanması da en büyük kazanımlardan biriydi. Taraftarı yanımıza çekmek için doğru oyunu oynamaya devam etmeliyiz. Bütün maç boyunca sahada bütün olarak yer almaya çalıştık. Fiziksel olarak güçlü bir takım karşısında aynı tempoda oynamak çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

“20. haftadan sonra konuşulabilir”

Yabancı oyuncu transferlerinin serbest kalmasının ardından takımlar arasındaki güç farkının da büyük oranda ortadan kalktığını söyleyen Aykut Kocaman, “Bu sene hemen hemen her takımda milli takım seviyesinde pek çok oyuncu var. Takımlar önemli antrenörlere de sahip. Bu sezon puan kayıpları her zamanki ortalamanın üzerinde olabilir. Şampiyonluk içinde 4 takım var gibi görünüyor, arkadan Bursaspor, Göztepe de geliyor. 20. haftadan sonra daha farklı konuşulabilir. Devre arasına kadar kazanımların neler olabileceğini ben tahmin edebiliyorum. Öbür taraftan puan kayıpları daha fazla olacaktır diye beklentim var. Dilerim ki bizim kayıplarımız az olur” dedi.

“Bu bir irade oyunudur”

Osmanlıspor maçının ardından “Gereğini yapacağım” açıklaması hatırlatılan Aykut Kocaman, “Yaptıklarımız bütün çalışmalarımız ve davranışlarımız, 2 ay önceden farklı değil. Temel sorunlarla girdiğiniz anda mutlaka toparlayana kadar dağılma olur. Hayatın gerçeği bu. Bugün için şunu söylüyorum, henüz bir şey kazanmadık. Oyuncuların oyuna ikna olma süreci biraz daha oturuyor gibi görünüyor. Ben hala aynı yerdeyim. Her şekilde doğruya yönelmeye çalışıyorum, neysem o kadarım. Oyunu doğru yapma konusunda futbolcuların iradeleri çok üst seviyedeydi. Sürekli doğru yapmaya çalışarak oynamak büyük bir irade işi. Bu bir irade oyunudur. Bırakmadan zorlamak gerekiyor. Grup halinde buraya doğru adım atıyoruz. Şu anda oynayanlar, kenarda bekleyenler, bu yöne doğru adım atmaya hevesli ve istekli” dedi.
Ozan Tufan’la yaptığı konuşmayla ilgili çok fazla açıklama yapmak istemeyen Kocaman, “Ozan Tufan’a ne söylediğimi burada söyleyemem. Sadece Ozan’la ilgili değil, her oyuncuyla konuşuyorum. Olumsuz anlamda hiçbir oyuncuyu bir tarafa çekmem. Ozan’a beklentilerimle ilgili şeyleri söyledim ve onun da görüşlerini aldım. 32 tane oyuncu var ve hepsiyle gerekli gördüğümüzde gerekli konuşmaları yapmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Giuliano ve Alex farklı oyuncular”

Kasımpaşa karşısındaki futboluyla alkış alan Giuliano’nun Alex’e benzetilmesiyle ilgili konuşan Kocaman, “Alex konusuyla ilgili bir yorumum yok. Farklı oyuncular. A ile Z arasındaki fark kadar fark var arada. Böyle bir değerlendirme yapmamak lazım. Ancak Giulinao’dan çok memnun olduğumu her zaman söylüyorum. Çok zeki bir oyuncu ve sahadaki bütün açıkları kapatmaya çalışıyor. Gol atmaya devam ederse de sahada yaptıklarının ödülünü alıyor. Yapılan yorumlarla ilgili olarak özür beklentim yok. Bir performans işi yapıyoruz ve mutlaka eleştiriye tabii bir durum bu. Hakarete varan eleştirileri dinlemiyorum ama diğer eleştirileri dikkate alıyorum. Kimseden bir özür beklentim yok. Diğer taraftaki acayip tipleri ise kaale bile almıyorum. Benim hayatımda yok o tipler. Bazen söyledikleri kulağıma geliyor ama çok fazla kulak asmıyorum” ifadelerini kullandı.

============================

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:


Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi


Türkiye Gazetesi Sosyal Medya Adresleri

Türkiye Gazetesi Haber Akışı

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat