Yeni Bir Yaşam Türü Keşfedildi - Researchers discover massive caves beneath Antarctica where ‘secret life’ may thrive

6 years ago
Şaşırtıcı İnanılmaz Enteresan http://www.geldeinan.com

www.facebook.com/geldeinancom


Yeni Bir Yaşam Türü Keşfedildi. Çok uzun zamandır hüküm sürmekte olan küresel ısınma sebebiyle Antartika bölgesinde sürekli olarak buzullarda erime meydana gelmekte. Bazı dönemlerde artan erimenin sonucunda ortaya çıkan yeni yer şekilleri ve tüneller bir takım sırları da içerisinde barındırıyor. Böylece sürekli olarak Antartika bölgesinde yeni şeyler keşfedilmeye çalışılıyor.

Buzullarda küresel ısınma sebebiyle meydana gelen erimenin sonucunda yüzlerce tünel ortaya çıktı. Tünellerde araştırma yapan bilim adamları çeşitli DNA kalıntılarına da ulaştı. Kalıntılarının bitki ve hayvan türlerine ait olup olmadığı araştırma konusu haline getirildi. Böylece bölgede çok uzun zaman önce yaşamış olan farklı yaşam formları ile ilgili bilgiler elde edilmeye çalışılıyor.
Ayrıca Antartika bölgesinde bulunan çeşitli mağara sistemlerindeki yüksek ısı farkı da bilim adamlarını şaşırttı. Zira yakınlardaki bir yanardağın oluşturmuş olduğu ısı etkisiyle mağaralar yüzeyden daha sıcak bir yapıya sahip. Bu sebeple mağaraların içerisinde yüzeye göre daha farklı yaşam formlarının ve bitki türlerinin ortaya çıkmış olabileceği fikri de bilim adamları tarafından kabul görüyor.

Araştırma yapan bilim adamları Antartika’da 15'in üzerinde yanardağın bulunduğunu belirttiler. Bu yanardağlardan bazıları hala aktif olma özelliği taşıyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda mağara ve tünellerden DNA örnekleri alındı. Alınmış olan DNA örneklerinde çeşitli yosunların, alglerin ve birtakım küçük hayvanların yaşam belirtileri tespit edildi. Mağaralardaki sıcaklıkların artı 25 dereceye kadar çıkması yeni yaşam formlarının da olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

http://geldeinan.com