Mit kell tudni az Eboláról?

  • 10 years ago
Az Ebolát, pontosabban az Ebola-vírust, ahogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definiálja, először 1976-ban figyelték meg. A vírus párhuzamosan, egymástól több száz kilométeres távolságra fejlődött: Szudánban és Yambuku városában Zairéban (ma Kongói Demokratikus Köztársaság). Ez utóbbi település közelében található az Ebola folyó, amelyről elnevezték a járványt.

Eddig a vírusnak több mint ezer halálos áldozata van főleg Nyugat-Afrikában. Az Ebola az egyik leginkább fertőző betegség ma a világon.

A fertőzés az esetek 25-90%-ban végzetes. Az Ebola-vírus a filovírusok családjába tartozik, csak úgy mint például a Marburg-vírus. Különböző vírustörzsek léteznek, ezek közül a csaknem 40 évvel ezelőtt Zairéban felfedezett törzs a legelterjedtebb és legaktívabb. A járványt a WHO “globális közegészségügyi vészhelyzetté” nyilvánította.

A vírus terjedése – Hogyan lehet felismerni az Ebolát?====

◦ A vírus természetes terjesztői lehetnek a denevérek.
◦ A vírus átkerül más fajokra, beleértve az embereket is. Vérrel való érintkezéssel és testnedvekkel terjed tovább a fertőzés.
◦ Az emberek általában más emlősöktől, így a majmoktól vagy a disznóktól fertőződnek meg leginkább.
◦ A lappangási időszak változó, 2-21 napig tart.

A betegség tünetei

1. fázis

Először hirtelen fellépő láz, izomfájdalom, fejfájás, általános gyengeség.

2. fázis

◦ Ezt követi a hányás, hasmenés, kiütés, vese-és májelégtelenség. Egyes esetekben előfordul belső és külső vérzés.
◦ Emberről emberre a vírus úgy terjed, ha különböző testnedvekkel kerülnek közvetlen kapcsolatba.
◦ A fertőzött tűvel és fecskendővel való közvetlen érintkezés is betegített már meg embereket. Erre különösen oda kell figyelni a kezelés során.
◦ A temetési szertartások fontos szerepet játszhatnak a járvány terjedésében. A halottakat a lehető leggyorsabban kell eltemetni, mert a vírus továbbra is aktív marad.

Megelőzés – Hogyan küzdjünk az Ebola terjedése ellen?

◦ A betegség gyanújának esetén a betegtől vért, valamint nyál- vagy vizeletmintát kell venni, és azt elemezni. Ez megerősíti vagy cáfolja a fertőzés meglétét.
◦ A fertőzött állatokkal vagy emberekkel foglalkozóknak védőruházatot és védőkesztyűt (sebészeti maszkot, ruhát stb.) kell viselniük.
◦ A beteget el kell különíteni.
◦ A higiéniai intézkedéseket be kell tartani: a beteggel való érintkezés után kezet kell mosni.
◦ Ha felfedeznek egy fertőzöttet, fontos, hogy föltérképezzék a környezetében élőket is.
◦ A lakosság informálása központi szerepet játszik. A felvilágosítás nélkülözhetetlen a járvány terjedésének megakadályozásában.
◦ Egyelőre nincs gyógyszere a betegségnek.

Kezelés

Jelenleg minden kezelés csak kísérletinek mondható. Az egyik olyan gyógyszer, amelyhez sok reményt fűznek: a ZMapp. Ezt beadták két fertőzött amerikai önkéntesnek, akiknél a javulás jelei mutatkoztak. Azonban a ZMapp nem tudta megakadályozni egy fertőzött spanyol pap halálát. A szer hatékonysága tehát bizonytalan. Ám a rendkívüli helyzet sürgősségére való tekintettel a WHO megengedte a nem-engedélyezett gyógyszerek használatát. A ZMapp-et egy magán amerikai gyógyszergyár fejlesztette ki. A vállalat ingyen bocsátotta rendelkezésre a kísérleti gyógyszeradagokat.

Ezen kívül Kanada elkötelezte magát, hogy biztosít mintegy ezer adag kísérleti vakcinát, az úgynevezett VSV-EBOV-ot. Ezt még soha nem tesztelték embereken, de az állatkísérletek nagyon ígéretesek.

Az ebola által érintett országok

Create Infographics

A vírus terjedése – az áldozatok

Ebola Virus Disease Outbreaks | Create Infographics

Recommended