A terrorizmus ellen emelt szót az iráni elnök

  • 10 years ago
Egyes nyugati országok titkosszolgálatait hibáztatja az iráni elnök a terrorizmus és a szélsőséges iszlám eszmék elterjedéséért. Haszan Roháni a New York-i ENSZ közgyűlésen beszélt. Szerinte a mára globális fenyegetéssé vált terrorizmusnak csak a Közel-Kelet országai tudnak véget vetni, mivel ők ismerik a probléma gyökerét.

– A nyugat stratégiai hibák sorát követte el Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és a Kaukázusban, ezért ezen területek a terroristák és radikálisok paradicsomává vált. Egyes országok titkosszolgálatai őrültek kezébe adtak éles fegyvert, akik most senkit nem kímélnek.

Haszan Roháni ismét felajánlotta, hogy országa segít a terrorizmus elleni harcban, cserébe enyhébb hangot vár a nyugattól az atomprogramjával kapcsolatban és kevésbé diszkriminatív hozzáállást.

– A demokrácia a gazdasági növekedés és a fejlesztések eredménye, nem a háborúk és az agresszió terméke. A demokrácia nem egy exportcikk, amit a Nyugat ad a Keletnek – mondta Roháni.

Délelőtt az iráni elnök és a brit kormányfő a két ország kapcsolatáról tárgyalt. Ilyen magas rangú, hivatalban lévő iráni és brit politikus évtizedek óta nem ült egy asztalhoz.

David Cameron is úgy látja, hogy Teherán fontos szerepet játszhat az Iszlám Állam dzsihádista szervezet elleni harcban.

A síita muzulmán Irán két tűz közé szorult. Nyugatról Irakban és Szíriában a szunnita szélsőséges Iszlám Állam térnyerése fenyegetést jelent az országra nézve, mivel a radikális szunniták ősi ellenségként tekintenek a síita irányzatot követőkre. Közben Irántól keletre, Afganisztánban és Pakisztánban a szintén szélsőséges tálibok fontolgatják, hogy csatlakoznak az Iszlám Államhoz, de legalábbis támogatják a szervezetet.

Roháni elnök hagyományos diplomáciai beszédet tartott – mondja helyszíni tudósítónk – ismét a nyugatot hibáztatta a közel-keleti feszültségért, ám ezúttal nem nevezte meg sem Amerikát, sem Nagy-Britanniát, ami némi reményre ad okot az országok közti kapcsolatot illetően.

Recommended