10 yıl önce

Klasik Saz Eseri Akordiyonla Akordeonist:Yakartepe Nihavend Nikriz Longa Müthiş Akordeon Akordion Akerdiyon Accordion sesi dinle için buraya tıkla Portatif çalgısı el armonika Haber eEtkinlik Kültür Merkezi

Güneş Yakartepe “NİKRİZ-NİHAVEND LONGA ” Eserini Notalarını Senfonı Çok Sesli Nota Eşliklerini Yapılandırdı ve Akordeon ile çaldı. Klasik Türk mûsikîsi veya Türk sanat müziği, makamlı bir Türk müzik türü. Klasik Türk müziği, klasik Batı müziği ve Hint müziği ile beraber dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut birkaç klasik müzikten birisi olarak kabul edilir
Konu başlıkları
1 Etimolojisi
2 Tarihi
3 Günümüzde Klasik Türk müziği
4 Türk müziğinde enstrümanların önemi
5 Dış Bağlantılar
Klasik Türk sanat müziği saz eserleri
ayrıntılı bilgileri bulunan klasik Türk sanat müziği saz eserlerinin makamlarına göre listesi.
Alt Kategoriler
Acem kürdî makamı
Bûselik makamı
Ferahfezâ makamı
Hicaz Hicazkâr Kürdîli hicazkâr Mâhur makamı
Muhayyer kürdî
Nihavend makam
Rast makamı Uşşak
saklaya bu hâle geldiğimiz için, bu sitenin bütün hakları
Ana sayfa
Şarkılar
Türküler
Saz eserler
Nota"Dünya gitgide kalabalıklaşıyor. Bu kadar kalabalık içerisinde

birçok kişi sesini duyurmaya çalışıyor. Bu yüzden artık şarkılar

bağıra bağıra seslendiriliyor. Oysaki aşkı, hayatı, imanı

anlatmak ve sesi duyurabilmek için sadeleşmek, konuşur gibi

şarkı söylemek yeterli. Türk müziğinin tek ihtiyacı bu…

Yaşayabilmesi için… Bu kadar kalabalık ve gürültünün hüküm

sürdüğü bu dünyada, insanlara, kalplerinden akacak ve

kalplerinde duyacakları şarkıları, bu samimiyet, sadelik ve

aşkla ulaştırdığı için sayın hocam Sözer Yaşmut beye sevgi

ve saygılarımı sunuyorum. Bu geceyi paylaşmaktan büyük

onur duydum. Sevgilerimle ATATÜRK’ÜN 15 YILLIK CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE, REFİK FERSAN ve MÜNİR NUREDDİN SELÇUK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK DEĞERLİ MÜZİSYENİN RESMİ STATÜDE ÇALIŞMALARI SURETİYLE FİİLEN ARALIKSIZ VAROLMASINA RAĞMEN, BU İKİLİ YAPININ TÜRK MUSİKİSİ İLE İLGİLİ OLAN KISMI, 10 KASIM 1938 TARİHİNDEKİ ACI KAYBIMIZIN ARDINDAN, NE YAZIK Kİ GÜNÜMÜZE KADAR, BİR DAHA AÇILMAMAK ÜZERE KAPANMIŞTI.

III. SELİM DÖNEMİNDEN BERİ TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR ve SANAT DÜNYASINA GİREN ve BİR ÜLKE GERÇEĞİ OLDUĞUNDA KUŞKU DUYMADIĞIMIZ YÜKSEK BİR SANAT OLAN BATI MUSİKİSİ’NİN, DEVLETİN EN ÜST MAKAMININ ADI VERİELEREK TALTİF EDİLİP ONURLANDIRILMASINA TOPLUMUMUZ VE MUSİKİ CAMİASI OLARAK BİZ, DAİMA OLUMLU BAKTIK ve DEVLETİMİZİN BİR SANAT DALINI BU ŞEKİLDE ONORE ETMESİNDEN KIVANÇ DUYDUK.

ANCAK ORTADA EKSİK KALAN BİR ŞEY VARDI: ÜLKENİN KENDİ MÜZİK KÜLTÜRÜ DE KURUMSAL OLARAK, İLK YILLARDA BU TALTİFLE ONURLANDIRILMIŞKEN, MAALESEF İLK 15 YILIN ARDINDAN BİR KOPUŞ ve KESİNTİ YAŞANIYORDU. BU, TÜRK MUSİKİSİ MÜNTESİPLERİ OLARAK BİZLERİ, ELBETTE Kİ SİZLERDEN OLUŞAN TOPLUMSAL BİR İTİCİ GÜCÜN DE ETKİSİYLE ARAŞTIRMAYA, ÇALIŞMAYA ve BİRTAKIM GİRİŞİMLERDE BULUNMAYA YÖNELTTİ.

ÖNDE GELEN YÜZAKI İKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞUMUZ OLAN TÜRK MUSİKİSİ VAKFI ve KÜLTÜR KONSEYİ DERNEĞİ’YLE BEŞ YILDIR SÜREN ORTAK ÇALIŞMALARIMIZ, BUGÜN İTİBARIYLA SEMERESİNİ VERMİŞ BULUNUYOR.

GIYAPLARINDA SAYGI, ŞÜKRAN ve MİNNETLE ANDIĞIMIZ CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN ABDULLAH GÜL, KENDİLERİNE İLETTİĞİMİZ GEREKÇELİ RAPORLARI BÜYÜK BİR DİKKAT, ÖZEN ve BENİMSEME TAVRIYLA SAHİPLENEREK, BU ÖNEMLİ İŞİN BİZZAT TAKİPÇİSİ OLDULAR.

VE, 10 EKİM 2012 TARİHİ İTİBARIYLA KONUYU RESMİLEŞTİREN BELGENİN, BAKANLAR KURULU’NDA İMZALANIP 12 EKİM 2012 TARİHİNDE DE RESMİ GAZETE’DE YAYINLANMASIYLA, BU TARİHİ ve MUTLU HADİSE HAYATA GEÇMİŞ OLDU.

BİZ, MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ ADINA SON DERECE YÜZ AĞARTICI BU GELİŞMENİN MİMARLARI OLAN TÜRK MUSİKİSİ VAKFI İLE KÜLTÜR KONSEYİ DERNEĞİ’NİN; BAŞTA BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN OLMAK ÜZERE, KÜLTÜR ve TURİZM BAKANIMIZ SAYIN ERTUĞRUL GÜNAY İLE BİRLİKTE BAKANLAR KURULUMUZUN BÜTÜN ÜYELERİNİN; ve ELBETTE Kİ BU TARİHİ HADİSENİN BİZZAT TAKİPÇİSİ OLARAK HAYATA GEÇMESİNİ SAĞLAYAN CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN ABDULLAH GÜL’ÜN ÖNÜNDE, CUMHURİYET TARİHİMİZİN İLK TAM RESMİ TÜRK MUSİKİSİ İCRA KURUMU OLAN KOROMUZU BU ŞEREFLİ PAYEYE LAYIK GÖRDÜKLERİ İÇİN ŞÜKRANLA EĞİLİYORUZ.

CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİMİZ PROF. DR. SAYIN MUSTAFA İSEN’E DE, ÖZETLEMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ BU SÜREÇTEKİ KATKILARI, DESTEKLERİ VE ÇABALARI İÇİN HUZURLARINIZDA ŞÜKRANLARIMIZI İFADE ETMEK, BİR BORCUN ZEVKLİ EDASIDIR.

BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA VARLIĞIMIZIN, TEMSİL ETTİĞİMİZ DEĞERLERİN NE OLDUĞUNUN ve VERİLEN PÂYENİN SADECE KURUMUMUZ ÖZELİNE DEĞİL, BÜTÜN TÜRK MUSİKİSİ CAMİASINA VERİLDİĞİNİN BİLİNCİNİ KAYBETMEYECEK; BİZE TEVCİH OLUNAN BU ŞEREFİ DAİMA BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE TAŞIYACAĞIZ.

BUGÜNKÜ KURUMSAL SAĞLAMLIĞIMIZI, EMEKLERİNE ve DURUŞLARINA BORÇLU OLDUĞUMUZU ASLA UNUTAMAYACAĞIMIZ KURUCULARIMIZ MERHUM YILMAZ ÖZTUNA İLE ALLAH’TAN HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERMESİNİ NİYAZ ETTİĞİMİZ KURUCU ŞEFİMİZ NEVZAD ATLIĞ’A; ÖNCEKİ ŞEFİMİZ ENDER ERGÜN’E, MENSUPLARIMIZDAN ve CAMİAMIZDAN RAHMETE KAVUŞMUŞ BULUNAN ÜSTADLARIMIZA; 1975’TEN BERİ BAĞLI BULUNDUĞUMUZ BAKANLIKLARDA GÖREV YAPAN ve BİZE DESTEK OLAN BÜTÜN BÜROKRATİK ERKÂNA ve DEVLET BÜYÜKLERİMİZE DE HUZURLARINIZDA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ.

Daha fazla videoya gözat

Daha fazla videoya gözat